ROZKLAD
Proti rozhodnutí Úřadu vydanému v bezpečnostním řízení má účastník řízení právo podat rozklad, pokud se tohoto práva po doručení rozhodnutí písemně nevzdal nebo pokud zákon č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací o o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“), nestanoví jinak (§ 125 zákona).
Rozklad lze podat proti těmto rozhodnutím Úřadu:
- rozhodnutí Úřadu o nevydání dokladu o bezpečnostní způsobilosti (§ 121 odst. 2 zákona),
- rozhodnutí Úřadu o zrušení platnosti dokladu o bezpečnostní způsobilosti (§ 121 odst. 3 zákona) – podání rozkladu nemá v tomto případě odkladný účinek,
- rozhodnutí Úřadu o zastavení řízení (§ 113 odst. 1 písm. c), d) a h) zákona),
- rozhodnutí Úřadu o rozkladu (§ 128 a 129 zákona),
- opravné rozhodnutí Úřadu (§ 122 odst. 6 zákona).
Způsob a forma podání rozkladu
Rozklad se podává u Úřadu do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí (§ 126 odst. 1 zákona).
V listinné podobě lze podat rozklad osobně nebo prostřednictvím jiné, k tomu účelu pověřené, osoby v podatelně místa sídla Úřadu (Na Popelce 2/16, Praha 5 – Košíře), v úředních hodinách.
Úřední hodiny podatelny | |
---|---|
Pondělí a středa: | 8:00 - 17:00 |
Úterý a čtvrtek: | 8:00 - 14:00 |
Pátek: | 8:00 - 13:00 |
Rozklad lze také zaslat prostřednictvím držitele poštovní licence nebo zvláštní poštovní licence na adresu Úřadu (P.O.BOX 49, Praha 56, PSČ 150 06).
V elektronické podobě lze podat rozklad dodáním do datové schránky Úřadu (ID Úřadu – h93aayw, do pole „Věc“ se uvede „Bezpečnostní řízení – Rozklad“) nebo na elektronickou podatelnu Úřadu (posta@nbu.gov.cz, do pole „Předmět“ se uvede „Bezpečnostní řízení – Rozklad“).
Pokud účastník řízení lhůtu k podání rozkladu zmešká ze závažných důvodů, může požádat Úřad o její prominutí, a to do 15 dnů ode dne, kdy příčina zmeškání pominula. Podmínkou však je, aby spolu s žádostí o prominutí lhůty byl podán i samotný rozklad.
Náležitosti rozkladu (§ 127 zákona)
1. identifikace účastníka řízení – jméno, příjmení a rodné číslo, 2. adresa trvalého pobytu; případně adresa pro doručování, 3. datum a podpis fyzické osoby, 4. označení rozhodnutí, proti němuž je rozklad podáván (tj. číslo jednací a datum jeho vydání), 5. čeho se účastník řízení domáhá (tj. např. zrušení rozhodnutí Úřadu o zrušení platnosti dokladu o bezpečnostní způsobilosti, zrušení rozhodnutí Úřadu o nevydání dokladu o bezpečnostní způsobilosti, zrušení rozhodnutí o zastavení bezpečnostního řízení, apod.), 6. důvody, pro něž je napadené rozhodnutí nesprávné, případně v čem účastník řízení spatřuje rozpor s právními předpisy (tj. účastník řízení konkrétně popíše, z jakých důvodů s napadeným rozhodnutím nesouhlasí). Rozklad lze podat proti výroku rozhodnutí, nikoliv proti jeho odůvodnění.
Upozornění
Pokud rozklad nemá předepsané náležitosti, je účastník řízení písemně vyzván k odstranění nedostatků a řízení je přerušeno (§ 112 odst. 1 písm. b) zákona).
Jestliže účastník řízení nedostatky ve stanovené lhůtě neodstraní, řízení o rozkladu se rozhodnutím zastaví (§ 131 odst. 2 zákona – proti tomuto rozhodnutí nemůže účastník řízení podat rozklad).
Kdykoliv v průběhu řízení o rozkladu může účastník řízení vzít podaný rozklad zpět. Tento úkon lze provést pouze písemně. V tomto případě se řízení o rozkladu rozhodnutím zastaví (§ 131 odst. 2 zákona), proti tomuto rozhodnutí nelze podat rozklad.
Postup při rozhodování o rozkladu
Podaným rozkladem se nejprve zabývá Úřad, tj. ten organizační celek Úřadu, který napadené rozhodnutí vydal. Úřad postupuje následujícím způsobem:
- pokud je rozklad podle zákona nepřípustný nebo byl podán po uplynutí lhůty, nebylo-li její zmeškání Úřadem prominuto (viz výše), Úřad jej zamítne rozhodnutím, proti němuž lze dále podat rozklad (§ 128 zákona),
- shledá-li pro to důvody, vyhoví Úřad rozkladu v plném rozsahu a napadené rozhodnutí zruší (tzv. autoremedura); proti takovému rozhodnutí lze opět podat rozklad (§ 129 odst. 1 a 2 zákona),
- pokud Úřad nerozhodne ani jedním z výše uvedených způsobů, předloží rozklad spolu se svým stanoviskem a veškerým spisovým materiálem do 15 dnů od doručení řediteli Úřadu (§ 129 odst. 3 zákona).
Ředitel Úřadu rozhoduje o rozkladu na základě návrhu rozkladové komise (§ 130 zákona) a to ve lhůtě 3 měsíců ode dne jeho doručení (§ 131 odst. 9 zákona). Ředitel Úřadu rozhodne jedním z následujících způsobů:
- jsou-li dány důvody podle § 131 zákona (např. účastník řízení vzal rozklad zpět), řízení o rozkladu zastaví (např. § 131 odst. 2 zákona); v případě, že účastník řízení zemře, byl prohlášen za mrtvého (§ 131 odst. 1 zákona), řízení o rozkladu rovněž zastaví,
- shledá-li pro to důvody, rozkladu proti rozhodnutí o zrušení platnosti dokladu o bezpečnostní způsobilosti vyhoví a napadené rozhodnutí zruší (§ 131 odst. 5 zákona); spolu s rozhodnutím o rozkladu se účastníku řízení zasílá zpět doklad o bezpečnostní způsobilosti, jehož platnost se obnovuje dnem právní moci rozhodnutí o rozkladu (tj. dnem doručení) – § 132 zákona ; řízení o zrušení platnosti dokladu o bezpečnostní způsobilosti podle § 101 zákona pokračuje,
- shledá-li pro to důvody, rozkladu proti rozhodnutí o nevydání dokladu o bezpečnostní způsobilosti vyhoví a napadené rozhodnutí zruší; dnem doručení rozhodnutí o rozkladu účastníku řízení je Úřadem zahájeno bezpečnostní řízení (§ 93 odst. 1 písm. d) zákona), toto bezpečnostní řízení Úřad ukončí ve lhůtě stanovené pro daný typ bezpečnostního řízení v § 117 zákona,
- shledá-li pro to důvody, rozkladu proti rozhodnutí o zastavení bezpečnostního řízení vyhoví a napadené rozhodnutí zruší; dnem doručení rozhodnutí o rozkladu účastníku řízení Úřad pokračuje v bezpečnostním řízení, které ukončí ve lhůtě stanovené pro daný typ bezpečnostního řízení v § 117 zákona,
- v případě, že neshledá důvody k zastavení řízení o rozkladu či zrušení napadeného rozhodnutí, rozklad zamítne a napadené rozhodnutí potvrdí (§ 131 odst. 7 zákona).
Důvody pro vyhovění rozkladu, zrušení napadeného rozhodnutí a vrácení věci Úřadu k novému projednání a rozhodnutí tak, jak je uvedeno v bodech 2 až 4, je shledání, že výrok napadeného rozhodnutí byl vydán v rozporu s právními předpisy, nebo je jinak nesprávný, nebo zjištění, že po vydání napadeného rozhodnutí nastaly skutečnosti, které mají vliv na rozhodnutí (§ 131 odst. 6 zákona).
ŽALOBA
Proti rozhodnutí ředitele Úřadu o rozkladu lze podat žalobu podle zákona č. 150/2002 Sb., soudního řádu správního. Žalobu lze podat proti rozhodnutí ředitele Úřadu podle § 131 odst. 2 písm. b), § 131 odst. 3 písm. b) a § 131 odst. 5 až 7 zákona.
Žaloba se podává ve lhůtě 30 dnů ode dne doručení napadeného rozhodnutí, a to příslušnému krajskému soudu rozhodujícího ve správním soudnictví – tj. Městskému soudu v Praze (§ 133 odst. 1 zákona).